بینایی، شنوایی و دیگر حواس نوزاد

بینایی، شنوایی و دیگر حواس نوزاد

آشنایی با میزان بینایی، شنوایی و دیگر حواس نوزاد برای ما بسیار جالب است. نوزاد شما به نظر جز خوابیدن کار زیادی انجام نمی‌دهد و در ساعت بیداری گریه می‌کند و باید پوشک او را عوض کنید. اما اگر با دقت به عکس العمل های نوزاد در برابر صدا، نور، و حرکات توجه کنید می‌فهمید که نوزاد بسیار برای درک این موارد کنجکاو و درگیر است.

 

نوزاد چه چیزی می‌بیند؟

بهترین فاصله برای دید نوزاد بین ۸ تا ۱۲ اینچ است. نوزاد در این فاصله می‌تواند چشمان شما را تشخیص دهد و فاصله بیشتر و کمتر از این حد برای او قابل مشاهده نیست. او همه چیز را محو و سایه وار می‌بیند و یک نوزاد قدرت دیدی معادل ۲۰/۲۰۰ را دارد.
این طبیعی است که گاهی هر چشم نوزاد به طرفی برود تا اینکه نوزاد بتواند روی اجسام دید خود را متمرکز کند و عضلات چشم او شکل بگیرند. چشم نوزاد نسبت به نور حساس است و می‌تواند حرکات صورت شما را به طور محو تشخیص دهد.

 

نوزاد چه می‌شنود؟

شنوایی نوزاد قبل از تولد او شکل گرفته است و او با صدای مادر و سایر اعضای خانواده آشنا است او صداهای بلند را به راحتی می‌شنود و در جریان صداهای محیط اطراف و قلب مادر نیز قرار دارد. اما بعد از تولد صدا ها ناگهان برای او واضح و بلندتر از قبل خواهند شد. دقت کنید که نوزاد به صدای شما و اطراف عکس‌العمل نشان می‌دهد و دنبال شما می‌گردد. آزمایش های شنوایی در بدو تولد انجام می‌شود تا در صورت وجود هر مشکلی پزشکان بتوانند علت را به سرعت تشخیص دهند.

 

نوزاد بو ها و طعم ها را تشخیص می‌دهد؟

نوزاد در ابتدا طعم شیرین را تشخیص می‌دهد و همان طعم برایش جالب است و با تست غذاهای ترش و بد مزه گریه خواهد کرد. نوزاد بوی همه‌ی غذا ها و شیر مادرش را به خوبی تشخیص می‌دهد و هر غذایی که مادر بخورد طعم آن را در شیر او حس می‌کند.

 

لمس نوزاد اهمیت دارد؟

نوزاد درون شکم مادر در فضایی نرم و گرم زندگی می‌کند و بعد از تولد همه چیز برایش سفت و سخت است. نوزاد با دستان شما برخورد می‌کند و تمامی لباس ها و پتو هایش در برخورد اول برایش خشک و خشن است. نوزاد سرما و گرما را تجربه می‌کند و همه‌ی این چالش ها برایش بسیار عجیب است. برای اینکه احساس خطر نکند و گریه هایش را قطع کند او را به آرامی نوازش کنید تا با تجربه‌ی تازه و آرام بخشی روبرو شود. با لمس ملایم و نوازش نوزاد به او حس امنیت و انرژی می‌دهید.

 

در چه مواردی با پزشک مشورت کنیم؟

اگر کودک نسبت به نور و صدا ها عکس‌العملی ندارد یا اینکه تمام اندام هایش را تکان نمی‌دهد و نمی‌تواند با شما ارتباط برقرار کند با پزشک متخصص برای یافتن علت مشورت کنید. در هنگام تولد پزشکان تمامی علائم حیاتی و عکس‌‌العمل های نوزاد را چک می‌کنند و از سلامت او مطمئن می‌شوند اما اگر موردی را به شما تذکر دادند و یا برای بررسی بیشتر شما را به متخصص معرفی کردند برای فهمیدن علت و برطرف کردن عامل آن در صورت امکان بهتر است زودتر اقدام کنید.

 

مهدکودک دوزبانه ماهبد
هدف ما پرورش کودکانی شاد است.