یوگای مادر در کنار کودک و ۹ دلیل برای انجام دادن آن

محبوبیت ورزش یوگا و بخصوص یوگای مادر در کنار نوزاد و کودک خود روزبه روز بیشتر می‌شود. زیرا  تمرین‌های یوگا فقط برای بزرگسالان نیست و بسیاری از حرکات یوگا را در هرسنی می توان انجام داد. حرکات مخصوص نوزادان به درمان برخی از عوارض شایع نوزادی مانند مشکلات گوارشی کمک می‌کند و در تحکیم رابطه عاطفی مادر- فرزندی نیز تاثیر بسیار زیادی دارد .

انجام ورزش یوگای دو نفره مادر در کنار کودک خود باعث جلوگیری از افسردگی زایمان می شود و همچنین کاهش و از بین بردن استرس های ناخودآگاهی که از مادر به فرزند خود منتقل میکند را در یر دارد که  ارتباط بین مادر و نوزاد را بهتر می کند و در کنار هم احساس شادی و لذت میکنند.

یوگای مادر در کنار کودک چیست؟

یوگای مادر در کنار کودک پس از تولد نوزاد و تا بزرگ شدن کودک سه هدف اصلی دارد :

  •  تناسب بدن مادر را به وضع قبل برمی گرداند و در نتیجه مادر از نظر عاطفی نسبت به خود و همچنین نوزادش احساس بهتری پیدا می کند .
  • به نوزاد کمک می کند تا نسبت به بدن خود هوشیارتر شود .
  • به مادران و نوزادان فرصتی می دهد تا پیوند عاطفی بیشتری با یکدیگر برقرار کنند .

9 دلیل برای انجام دادن یوگای مادر در کنار کودک خود .

وقتی مادر و کودک با هم به یوگا می پردازند، فرصت خوبی است که عادت های سالم زندگی را تمرین کرده و فراگیرند،در عین حال میتوانند زمان خوبی را با هم بگذرانند و این بی نظیر و شگفت انگیز است. یوگای مادر و کودک به این خاطر طرفدار زیادی دارد که مادران جدید می خواهند بعد از زایمان وزن کم کنند و با این روش نیازی به پرستار کودک ندارند،هم چنین این روش ، مفرح و شاد نیز هست و کودک میتواند در یک محیط آرام،بی رقابت و امن مدتی را با مادر خود سپری کند.

افزایش تحرک و استقلال

تقویت حرکت اندام وایجاد ماهیچه‌های قوی‌تر برای راه رفتن و افزایش بازی و تحرک در نوزاد و کودکان .

توسعه آگاهی اجتماعی

شرکت در کلاس به کودک شما اجازه می‌دهد تا چهره‌های جدید و متفاوتی را ببیند، کودک شما صداهای مختلفی برای کمک به رشد مهارت‌های شنوایی خود تجربه خواهد کرد. این که دیگران چگونه نسبت به انواع رفتارهای مختلف در کلاس واکنش نشان می‌دهندمهم است. مشاهده رفتار و واکنش‌های افراد دیگر برای رشد اجتماعی نوزادتان حیاتی است.

افزایش اعتماد به نفس

کودک شما هنگام به پایان رساندن یک چالش مانند انجام یک نمایش کوچک یا ژست، یک حس عالی از موفقیت را احساس می‌کند. هر چه کودک شما این را بیشتر تجربه کند، اعتماد به نفس او بیشتر می شود.

یادگیری زبان

زمانی که فرزندتان با کودکان دیگر بازی می‌کند و مردم اطراف را تماشا می‌کند، او زبان را یاد می‌گیرد. حس شنوایی کودک شما به طور فعال در حال گوش دادن به کودکان و بزرگسالان ، است. فرهنگ واژگان کودک شما و مهارت‌های شنیداری او را تقویت می‌کند. کلاس‌های یوگا همچنین روشی عالی برای آموزش نحوه پیروی از دستورالعمل‌ها و دستورها هستند. که منجر به حرف شنوی کودک می شود.

سبک زندگی سالم

یوگا یک نوع ورزش است ، بنابراین کودک شما در سنین کم در معرض فعالیت فیزیکی سالم قرار می گیرد. هم چنین به کودک، اهمیت ورزش در یک سبک زندگی سالم را آموزش می‌دهد.

ارتباط با مادرهای دیگر

علاوه بر بهبود مهارت‌های بین فردی کودک خود، شما هم می‌توانید ارتباط خوبی با دیگر مادران ایجاد کنید. کلاس‌های یوگا به شما این امکان را می‌دهند که با مادران دیگر ارتباط برقرار کنید و از آن‌ها یاد بگیرید. شما می‌توانید یک سیستم حمایتی را از طریق آن‌ها ایجاد کنید؛ شما می‌توانید کودکان خود را در ارتباط با هم نگه دارید. این کار برای غلبه بر استرس های فرزندپروری عالی است .

خوش حالی و شادابی

به طور کلی، ورزش حال را بهبود می‌بخشد و این برای یوگا نیز صادق است. علاوه بر رشد اجتماعی و فیزیکی ، شما و کودکان از کلاسهای یوگا بهره‌مند می‌شوید، این کار باعث می‌شود که شما به طور فیزیکی فعال باشید. هم چنین به آزاد کردن اندورفین که هورمون‌ شادی نامیده می‌شود کمک می‌کند. این مزیت برای مادران ضروری است که علائم افسردگی پس از زایمان را تجربه می‌کنند.

تحریک حسی

یوگا یک نوع فعالیت فیزیکی است که تمام حواس شما را فعال می‌کند. شرکت کردن در کلاس‌های یوگا به شما و کودک شما اجازه می‌دهد تا تحریک شنوایی، بصری و لمسی را به حداکثر برسانید. این برای شما و رشد همه جانبه نوزادتان مفید است. بگذارید کوچولوی شما ذهن و بدن سالمی داشته باشد.

قوی‌تر کردن ارتباط مادر و کودک

با حضور در کلاس یوگا مهدکودک ماهبد ، شما و فرزندتان یک پیوند قوی‌تر خواهید داشت. شما در حال استراحت در یک سطح متفاوت و داشتن زمان خوش با نوزادتان هستید. شما هم چنین شاهد لحظاتی هستید که با هم بخندید و با هم بازی کنید و کودک خود را بیشتر بشناسید و او را در بازی ببینید.
یوگای به کودکان آرامش داده و باعث دقت و تمرکز در کودکان می شود که هماهنگی جسم و ذهن را به دنبال دارد.